newshead

Com Hem satsar på villamarknaden i Sundsvall, Härnösand, Ånge och Timrå genom avtal med ServaNet

Com Hem har tecknat avtal med stadsnätsföretaget ServaNet. Med start under hösten kommer 8 000 villor få tillgång till Com Hems bredbands-, tv- och telefonitjänster i Sundsvall, Härnösand, Timrå och Ånge. Avtalet är ett led i Com Hems ökade fokus på villamarknaden.
De 8 000 villorna som idag är anslutna till ServaNets nät kommer kunna ta del av Com Hems tjänsteutbud med bland annat över 140 tv-kanaler, höghastighetsbredband och HDTV. De som väljer tv från Com Hem behöver ingen separat digitalbox till varje tv. För digital-tv räcker det med ett programkort i den ofta inbyggda digitalboxen i tv-apparaten, och för att ta del av Com Hems grundutbud behövs ingen tv-box alls.
- Genom ServaNet får vi möjlighet att realisera en gigabitbaserad infrastruktur som inte sätter några begränsningar på vilka tjänster vi kan leverera till anslutna villor, säger Mats Lager som är affärsansvarig för villasatsningen på Com Hem.
Com Hems uppemot 1,8 miljoner anslutna hushåll hittar man idag främst i flerbostadshus. Det nytecknade avtalet med ServaNet är ett steg i en ökad fokusering på villamarknaden
- Com Hem ser en stor potential på villamarknaden och för diskussioner med ett antal Stadsnätsleverantörer över hela landet. Stadsnäten är naturliga samarbetspartners för oss, de har ofta en väl utbyggd fiberinfrastruktur mot villasegmentet, ambitiösa utbyggnadsplaner och viktig kunskap om lokala förutsättningar, säger Mats Lager.
Om ServaNet ServaNet är ett kommunalt stadsnätsföretag som ägs av Sundsvall Elnät AB, Härnösands Energi & Miljö AB samt Ånge kommun. Servanet bedriver verksamhet i Sundsvall, Härnösand, Timrå och Ånge. För mer information: www.servanet.se
Om Com Hem Com Hem är en av Sveriges ledande leverantörer av tv, bredband och telefoni. Cirka 40 procent, 1,76 miljoner, av Sveriges hushåll är anslutna till Com Hems nät och har tillgång till marknadens bredaste tv-utbud. Com Hem erbjuder prisvärda, högkvalitativa och kompletta tjänster för tv, bredband och fast telefoni. Företaget grundades 1983, har cirka 650 anställda och huvudkontor i Stockholm. Ägare är The Carlyle Group och Providence Equity Partners. För mer information: www.comhem.se
För ytterligare information till journalister, vänligen kontakta:
Jimmy Persson, affärschef, ServaNet Tel: 073 274 2615
Björn Nilsson, Informationsdirektör, Com Hem Tel: 073 439 0831
Mats Lager, Affärsansvarig villa, Com Hem Tel: 0734 39 0605
edit